Skip to main content

Tulumaks, kui kasum või vara kantakse üle välismaisele peakontorile

Kui välismaisel ettevõttel on Eestis filiaal või püsiv tegevuskoht, on oluline mõista selle tulumaksureegleid. Eestis põhineb ettevõtete tulumaks jaotatud dividendidel, mis tähendab, et praegu makstakse jaotatud kasumilt tulumaksu määraga 22/78.

Filiaal või püsiv tegevuskoht ei jaga dividende, kuid peab siiski maksma tulumaksu, kui selle kasum või vara kantakse üle välismaisele peakontorile. Lisaks tuleb maksta tulumaksu Eestis saadud erisoodustustelt, kingitustelt, esinduskuludelt ja äritegevusega mitteseotud kuludelt. Kui aga kasum ja vara jäävad püsiva tegevuskoha või filiaali kasutusse, siis Eestis tulumaksu tasuda ei tule.

Raamatupidamine ja majandusaasta aruanne

Püsiva tegevuskoha kohta tuleb pidada eraldi raamatupidamist ning koostada Eestis majandusaasta aruanne kuue kuu jooksul pärast aruandeaasta lõppu.

Püsiva tegevuskoha majandusaasta aruanne peab sisaldama vähemalt:

  • Põhiandmed: nimi, registrinumber ja registreeritud asukoht Eestis
  • Tegevusaruanne püsiva tegevuskoha tegevusest Eestis
  • Bilanss
  • Kasumiaruanne
  • Esindusõigusliku isiku allkiri

TSD maksudeklaratsioon ülekantud kasumi ja bilansi muutuste kohta

Maksustamise eesmärgil peab Eestis asuv püsiv tegevuskoht tagama, et maksustamisperioodi (kalendrikuu) lõppedes jääb teenitud kasum selle käsutusse. Praktikas tähendab see bilansi koostamist nii, et kogu teenitud, kuid jaotamata kasum vastaks tegelikele varadele (raha, kaubad, väärtpaberid, nõuded jne). TSD deklaratsiooni esitamise tähtaeg on maksustatava sündmuse toimumisele järgneva kuu 10. kuupäev. Kui muudatusi ei ole toimunud, ei pea deklaratsiooni esitama.

TSD deklaratsioonil näidatakse uute varade väärtus, kui maksustamisperioodi (kalendrikuu) jooksul on toimunud vara ülekandmine peakontori ja Eesti püsiva tegevuskoha vahel (näiteks kui vara on toodud Eestisse või viidud tagasi peakontorisse).

Kui välismaine peakontor ei suuda tõendada, et kasumile vastav osa varadest on püsiva tegevuskoha käsutuses (näiteks kui välismaisest peakontorist on jaotatud dividende püsiva tegevuskoha teenitud kasumist või kui selgub, et püsiv tegevuskoht ei ole saanud õiglast tasu selle kasutuses oleva vara eest), loetakse kasum ülekantuks ja sellelt tuleb maksta tulumaksu.

Püsivasse tegevuskohta saabunud vara väärtus vähendab püsivale tegevuskohale määratud maksustatavat kasumit.

Näidisküsimused deklareeritava vara kohta

  1. Kas peakontori poolt Soomes ostetud ja Eesti filiaali kasutusse toodud arvutid/masinad on deklareeritav vara?
    Jah, kui arvutid/masinad on ostetud Soomes peakontori arvel ja filiaal ei ole nende eest maksnud, tuleb need vara hulka deklareerida.

  2. Kas välismaise peakontori poolt püsiva tegevuskoha pangakontole tegevuskulude katteks kantud raha tuleb deklareerida? Kui peakontor on kandnud püsivale tegevuskohale laenuraha ja püsiv tegevuskoht peab selle tagasi maksma, siis seda ei loeta deklareeritavaks varaks. Kui aga peakontor on kandnud raha tegevuskulude katteks ilma tagasimakse kohustuseta, tuleb see raha deklareerida varana.

Topeltmaksustamise vältimine Soome peakontoris

Soome peakontori jaoks võib probleemiks kujuneda Eestis tasutava tulumaksu sidumine peakontori maksudega (topeltmaksustamise vältimine maksulepingu alusel). Peakontor deklareerib filiaali kasumi oma maksudeklaratsioonis igal aastal, kuid Eesti püsiv tegevuskoht maksab tulumaksu kasumist ja varadest alles siis, kui need kantakse püsiva tegevuskoha kasutusest välja.

Välismaa tulumaksu mahaarvamise maksimaalne summa arvutatakse Soome maksuameti määratud valemi järgi. Kui välismaal makstud maks ületab maksimaalse summa, saab maksustamisperioodil maha arvata ainult hüvitise maksimaalse summa. Ülejäävat osa saab edasi kanda ja maha arvata järgmise viie maksuaasta jooksul.

Soome Keskusverolautakunta on andnud otsuse, mis selgitab, kuidas Eestis makstud tulumaks tuleks jaotada peakontori maksustamisperioodidele:
Edilex – Keskusverolautakunnan päätös