- Aktsiaselts, AS
- Osaühing, OÜ
- Täisühing, TÜ
- Usaldusühing, UÜ
- Tulundusühistu
Korduma kippuvad küsimused
Mis on Eesti ettevõtlusvormid?
Kui suur peab olema osaühingu (OÜ) miinimumosakapital?
Osaühingu miinimumosakapitalinõue kaotati 1.2.2023. Osaühingu saab asutada ilma osakapitalita, kuid praktikas on miinimum 0,01 eurot.
Kui suur on Eesti käibemaks?
Üldine käibemaksumäär on 22%. Majutuse ja majutuse hommikusöögiga käibemaks on 13% ning ravimite, ajalehtede ja raamatute käibemaks on 9%.
Millal peab ettevõte registreerima end käibemaksukohustuslasena Eestis?
Ettevõte peab registreerima end käibemaksukohustuslasena, kui aastakäive ületab 40 000 eurot. Vabatahtlikult saab käibemaksukohustuslaseks registreeruda ka varem. Maksuamet võib ettevõtte käibemaksukohustuslaste registrist eemaldada, kui ettevõte esitab mitu kuud järjest nulldeklaratsioone või kui käivet ei ole.
Millised on Eesti tööandjamaksud?
Töötuskindlustusmakse on 2,4%, millest töötaja osa on 1,6%. Sotsiaalmaksud on kokku 33%, millest sotsiaalkindlustusmakse on 20% ja haigekindlustusmakse on 13%.
Kui suur on isiku tulumaks Eestis?
Isikute tulumaks on 22%. Palga maksuvaba osa on astmeline. Maksuvaba osa on 7 848 eurot aastas, kui aastatulu on alla 14 400 euro. Kui aastatulu on vahemikus 14 400 – 25 200 eurot, siis maksuvaba tulu summa väheneb arvutamisvalemi järgi: 7 848 – 7 848 / 10 800 * (tulu summa – 14 400). Kui aastatulu ületab 25 200 eurot, siis maksuvaba osa on 0 eurot. Aastatulu kogusummasse arvestatakse palgatulu kõrval ka dividendi-, intressi- ja üüritulu ning näiteks kinnisvara ja väärtpaberite müügist saadud tulu ning välismaalt saadud tulud, mis on maksustatavad.
Kui suur on ettevõtte tulumaks Eestis?
Ettevõtete tulumaks on 0%, kui kasum jäetakse ettevõttesse investeeringute tegemiseks. Dividendidest ja muudest maksustatavatest kuludest ja tasudest on ettevõtte tulumaks 22%. Maksu summa arvutatakse makse netosummast korrutatud koefitsiendiga 22/78. Näiteks, kui dividend on 100 000 eurot, siis maks on 22/78 x 100 000 ehk 28 205 eurot.
Mida tähendab siirdehinnastus?
Siirdehinnastus tähendab hindade määramist kontserni siseste või seotud ettevõtete vahelistes tehingutes. Rahvusvaheliselt arvatakse, et selliste ettevõtete vaheline äritegevus peab olema turupõhine. See tähendab, et tehingutes tuleb järgida samu hindamise ja muid tingimusi, nagu kui tehingud tehtaks sõltumatute ettevõtete vahel. Erinevate riikide maksuhaldurid pööravad erilist tähelepanu riigipiire ületavates tehingutes kasutatud hindadele. Maksukohustuslastel on soovitatav olla valmis oma kasutatud hindamist vajadusel põhjendama, isegi kui neilt ei nõuta ametlikku siirdehinnastuse dokumentatsiooni.
Millal peab Eesti ettevõttel olema audiitor?
Aktsiaseltsil (AS) peab alati olema audiitor ja audiitorteenus on kohustuslik. Piiratud vastutusega äriühingus (OÜ) tuleb audiitorteenus läbi viia järgmistes juhtumites:
Audiitorteenus | Ülevaatus |
---|---|
Kui vähemalt 2 tingimust täidetakse | Kui vähemalt 1 tingimus täidetakse |
Aastakäive või tulu | 5 MEUR |
Bilansi väärtus | 2,5 MEUR |
Keskmine töötajate arv | 50 |
Audiitor peab olema Eestis volitatud audiitor või audiitorteenuse ettevõte. Varuaudiitorit Eesti seadus ei tunnista.
Kuhu on vaja apostilli tõendit?
Apostilli tõend on kohtutäiturilt antud tõend, mis kinnitab dokumendi, allkirja ja allkirjastaja staatuse autentitsust. Apostilli tõendit on vaja näiteks ettevõtte asutamisel Soome äriregistri väljavõttest.
Millised on tegevjuhi ülesanded Eestis?
Eesti seadus ei tunne tegevjuhti. Ettevõttes võib siiski olla (juhatuse kõrval) tegevjuht, kuid tal ei ole seaduse järgi õigust esindada ettevõtet kolmandate isikutega suhetes üksi. Tegevjuhti ei saa samuti registreerida äriregistris.
Mida tähendab e-residentsus ja kuidas seda taotleda?
Välismaalase e-residentsus tähendab Eestis kasutusel olevat e-resident-kaarti. E-resident-kaarti hakati välismaalastele välja andma detsembris 2014. See võimaldab suhelda Eesti elektroonilistes süsteemides ning teha dokumentide digitaalset allkirjastamist. Kaardi abil on võimalik asutada ettevõtte, korraldada panganduse ja maksunduse asju, teha äriregistri muudatusi ja siseneda erinevatesse elektroonilistesse teenustesse. Kaardiga ei kaasne Eesti kodakondsus, maksukohustus ega elamisluba, samuti ei saa seda kasutada reisidokumendi või füüsilise isikutunnistuse asemel. E-residentsust saab taotleda mugavalt veebis või politseijaoskonnas Eestis. Kaardi kättevõtmise kohaks on võimalik valida lisaks Eesti politseijaoskonnale ka Eesti esindus välismaal, näiteks Eesti saatkond Helsingis. Kaarditaotlust saab teha veebis: apply for e-resident.