Skip to main content

Eestisse registreeritud ettevõte on Soomes piiratud maksukohuslane, kui tal on Soomes filiaal või tal tekib Soomes püsiv tegevuskoht.

Püsiva tegevuskoha moodustumine

Püsiv tegevuskoht on ärikoht, kust ettevõtte tegevust viiakse läbi täielikult või osaliselt. Püsiva tegevuskoha Soomes moodustavad näiteks ettevõtte:

  • juhtimiskoht,
  • kontor,
  • tehas,
  • töökoda,
  • kaevandus, nafta- või gaasipuurauk, karjäär või muu loodusvarade ammutamise koht,
  • ehitus- ja paigaldustegevus, kui see kestab üle 6, 12 või 18 kuu (ajapiir varieerub erinevates riikide maksulepingutes),
  • sõltuv esindaja.

Sõltuv esindaja võib moodustada püsiva tegevuskoha, kui tal on volitus ettevõtte nimel lepinguid sõlmida või tellimusi vastu võtta. Lisaks on nõutav, et esindaja kasutaks oma volitusi regulaarselt. Sõltuv esindaja võib olla ettevõte või füüsiline isik, näiteks töötaja, kes müüb ettevõtte tooteid või teenuseid Soomes.

Sõltumatu esindaja ei moodusta püsivat tegevuskohta. Esindaja on sõltumatu, kui ta on nii majanduslikult kui ka õiguslikult ettevõttest sõltumatu. Välisettevõtte sõltumatu esindaja võib olla näiteks vahendaja või komisjonäär.

Ärikoht saab olla püsiv tegevuskoht vaid siis, kui see on püsiv nii geograafiliselt kui ka ajaliselt. Ärikoht võib asuda näiteks teise ettevõtte äriruumides, kui välisettevõttel on pidevalt kasutada kindlad teise ettevõtte ruumid või osa neist. Püsiv tegevuskoht võib tekkida ka näiteks töötaja kodukontorisse.

Maksustamine Soomes

Soomes tekkinud püsiv tegevuskoht peab maksma maksu Soomes teenitud tulult. Soomes teenitud tuluks loetakse näiteks:

  • Soomes asuvast kinnisvarast saadud tulu,
  • Soomes tegutsevast ettevõttest saadud tulu,
  • Soome aktsiaseltsilt saadud dividendid,
  • litsentsitasud,
  • muud nendega võrreldavad tasud,
  • Soome investeerimisfondi kasumiosad (täpne loetelu Soome TVL 10 § järgi).

Isegi kui välisettevõttel ei teki Soomes püsivat tegevuskohta, on ettevõte tavaliselt kohustatud maksma maksu Soomes asuvast kinnisvarast ja aktsiakorterist saadud tulult.

Soomes maksustatavad tulud, kulud, varad ja kohustused tuleb deklareerida maksudeklaratsioonil 6U. Maksudeklaratsioon tuleb esitada nelja kuu jooksul pärast majandusaasta lõppu.

Maksudeklaratsioonile tuleb lisada koopia püsiva tegevuskoha kasumiaruandest ja bilansist. Kasumiaruannet ja bilanssi koostatakse Soome raamatupidamisseaduse kohaselt.

Maksustamine Eestis

Eesti ettevõte ehk peakontor lisab Soome püsiva tegevuskoha tulemuse oma raamatupidamisse Eestis. Tulumaksu maksab ettevõte Eestis kasumist alles siis, kui ta jaotab dividende. Dividende ei maksustata Eestis osas, milles need jaotatakse Soome püsiva tegevuskoha kasumist (maksulepingu vabastusmeetod). Soome püsivast tegevuskohast saadud kasumi deklareerib Eesti ettevõte TSD Lisa 7 osas II (Soome maksuhalduri otsuse alusel).

Püsiva tegevuskoha kuludelt ei maksta Eestis ettevõtte tulumaksu, kui need kulud on seotud esinduskulude, kingituste, äritegevusega mitteseotud kulude vms-ga, mis on seotud Soomes asuva püsiva tegevuskoha tegevusega.

Kui Eesti ettevõtte tegelik juhtimiskoht asub Soomes, muutub ettevõte Soomes maksuresidendiks, mis tähendab, et see on kohustatud maksma tulumaksu kogu maailmas teenitud tulult. Rohkem infot: https://tuokko.ee/et/ettevote-eestis-maksustamine-soomes-tegelik-juhtimiskoht/